• ساعت : ۰۶:۰۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ 
  • تعداد بازدید : 195
در روز انتقال‌یافته‌های تحقیقاتی؛
آشنایی با رقم ماش علوفه‌ای؛ گیاه تابستانه كم آب بر
در روز مزرعه بخش تحقیقات ذرت؛
آشنایی با رقم ماش علوفه‌ای؛ گیاه تابستانه كم آب بر

در روز مزرعه و انتقال‌یافته‌های تحقیقاتی با موضوع آشنایی با ماش علوفه‌ای- دانه‌ای با رقم شاهد پرتو، محمد زمانیان، رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اظهار داشت: گیاهان زراعی فراموش‌شده می‌توانند در کنار گیاهان زراعی رایج ، نقش مهمی را در کشاورزی پایدار و تأمین نیازهای تغذیه‌ای گیاهان زراعی و به‌عنوان منابع تجدیدشونده ایفا کنند.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اذعان کرد: گیاهان علوفه‌ای با خواص تغذیه‌ای و دارویی بسیار غنی وجود دارند که درگذشته به‌صورت خودرو و  سنتی در برخی مناطق،  رشد و نمو می کردند که امروز به دلایل متعددی در نظام‌های زراعی کمتر موردتوجه قرارگرفته‌اند.

زمانیان، دوره رشد کوتاه، تحمل به بیماری‌ها و آفات و کم‌آبی را ازجمله ویژگی‌های برخی از گیاهان علوفه‌ای غیر رایج برشمرد.

علی ماهرخ، رئیس بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه‌ای، راهکارهایی را برای مقابله با تولید محصولات کشاورزی به‌ویژه محصولات علوفه‌ای در شرایط کمبود آب و خشک‌سالی ارائه و عنوان کرد: گیاه ماش علوفه‌ای یک گیاه جایگزین است که در دمای بالای 25 درجه سانتی‌گراد و در فصل تابستان می‌تواند به‌صورت کشت سه‌گانه به‌ویژه برای کشاورزان خوزستانی مورداستفاده قرار گیرد.

ماهرخ تصریح کرد: در حال حاضر رقم پرتو، تنها رقم مورد کشت در دست کشاورزان است که  این گیاه با توجه به تاریخ کشت می‌تواند به‌صورت دانه، علوفه و یا کود سبز برداشت شود. وی افزود: کشاورزان در سال آتی با مشخص شدن نوع محصول می‌توانند زمان کشت این گیاه را تعریف کنند.

ویدا قطبی، محقق به نژاد گر و مدیر برنامه تحقیقات ماش علوفه‌ای  در معرفی گیاه ماش علوفه‌ای به پتانسیل تولید علوفه باکیفیت و کمیت مناسب، طول دوره رشد کوتاه در تابستان وکم آب بر به‌عنوان خصوصیات این گیاه اشاره و عنوان کرد:این گیاه در برابر آفات و بیماری‌های مقاوم است و  آفات و بیماری در خصوص این گیاه در کرج مشاهده نشده است .

در این روز حاضرین از مزرعه ماش علوفه‌ای بازدید کردند و هماهنگی‌های لازم برای دریافت بذر و ایجاد مزارع پایلوت موردبحث قرار گرفت. 

روز مزرعه گیاه علوفه ای ماش، در مزارع بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه ای  موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر ، باحضور کشاورزان، دامپروران و بهره برداران بخش کشاورزی استان البرز، توسط موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه نهال و بذر و مدیریت ترویج سازمان جهادکشاورزی استان البرز برگزار شد.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.1.9.0
    V6.1.9.0