• ساعت : ۱۰:۵۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ 
  • تعداد بازدید : 41
کریم قربانی در گفتگو با خبرگزاری فارس:
ارتقاء برداشت محصول با پیاده‌سازی الگوی كشت

کریم قربانی در گفتگو با خبرگزاری فارس:

ارتقاء برداشت محصول با پیاده‌سازی الگوی كشت

کریم قربانی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: پیاده‌سازی برنامه الگوی کشت علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب باعث هدفمند کردن تولید در راستای دستیابی به امنیت غذایی در استان خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان با اشاره به اینکه در سال زراعی ۱۴۰۱_۱۴۰۲ بیش از ۵۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، گفت: بخش قابل توجهی از افزایش تولید گندم مرهون بکارگیری ارقام پر محصول و مقاوم به بیماری‌ها و تنش‌های محیطی است که توسط محققان این مرکز معرفی شده‌اند.

کریم قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه مقدار تولید گندم استان با توجه به نیاز خود مصرفی برای بذر و مصرف خانوار قطعاً بیش از ۵۳۰ هزار تن بوده است، عنوان کرد: این میزان تولید یک عملکرد بی سابقه در تولیدات محصولات کشاورزی استان محسوب می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در استان به ترتیب حدود ۴۳ و ۱۳۶ هزار هکتار است، گفت: این در حالی است که بیش از ۶۵ درصد اراضی زیر کشت گندم استان دیم هستند، بخش قابل توجهی از این افزایش تولید مرهون بکارگیری ارقام پر محصول و مقاوم به بیماری‌ها و تنش‌های محیطی است که توسط مرکز تحقیقات معرفی شده‌اند.

قربانی بیان کرد: سال زراعی قبلی ۴۷۰ تن هسته‌های بذری و حدود ۱۶ هزار تن بذور مادری و گواهی شده تحت نظارت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی تولید و در دسترس کشاورزان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پیاده‌سازی برنامه الگوی کشت و طرح جهش تولید در دیم‌زارهای استان در این افزایش تولید نقش موثری داشته‌اند، اظهار کرد: پیاده‌سازی برنامه الگوی کشت علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب باعث هدفمند کردن تولید در راستای دستیابی به امنیت غذایی در استان خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان گفت: در زمینه بهبود مدیریت دام سبک در مناطق عشایری در استان با بکارگیری روش‌های نوین تغذیه تکمیلی و ریزمغذی‌ها در تغذیه دام‌های عشایری باعث افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید محصولات دامی در جامعه عشایری استان شده است.

قربانی خاطرنشان کرد: محققین بخش تحقیقات علوم دامی با اجرای برنامه‌های آموزشی، انتقال دانش و اجرای پروژه‌های تحقیقی_ ترویجی در جهت افزایش رسوخ دانش نوین به دامداران نقش مهمی در افزایش بازده اقتصادی در گله‌های پرورش دام سبک استان داشته‌اند.

وی در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه در چند سال گذشته به دلایل اقتصادی جمعیت دام سبک و سنگین استان کاهش داشته است، گفت: با برنامه‌ریزی و حمایت‌های همه جانبه از دامداران به تدریج شاهد افزایش جمعیت دام استان هستیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.4.0
    V6.1.4.0