• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۹/۰۳ 
  • تعداد بازدید : 346
نماینده مردم زنجان و رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ، از مركز تحقیقات كشاورزی زنجان بازدید كرد

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان ، دوشنبه 30 آبان ماه جاری ،  دکتر مصطفی طاهری نماینده  مردم  شهرستان های زنجان و طارم و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، از آن  مرکز  بازدید و با مدیران، کارکنان و پژوهشگران این مجموعه  دیدار و گفتگو کرد.

در این بازدید  ابتدا  دکتر عباسی  ( رئیس مرکز )  ضمن خوش آمدگویی؛ پتانسیل ها، ماموریت ها، اهداف و چشم انداز مرکز را تشرح و برنامه های مرکز به ویژه در حوزه دانش بنیان را ارائه  نمود.

 وی نقش تحقیقات بویژه پژوهش های انجام شده در مرکز زنجان  در راستای  افزایش ضریب نفوذ دانش در عرصه های تولیدی و امنیت غذایی موثر دانست و اقدامات انجام شده در سه حوزه قرارگاه کشاورزی دانش بنیان، کمیته فناوری نانو و تاسیس دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی را تشریح نمود  و کشاورزی دانش بنیان را یکی از راهبردهای اصلی دستیابی به امنیت غذایی برشمرد.

 دکتر عباسی تصریح نمود که  دامنه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی است اما برد آن کل جامعه است؛ بنابراین سایر بخش های جامعه نیز باید خود را در ماموریت امنیت غذایی سهیم بدانند که این موضوع به اجماع نگری و تفکر سیستمی نیاز دارد.

در ادامه  دکتر عبدی نژاد ( رئیس بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز )  ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری مرکز به دستاوردهای مهم این بخش از جمله "مکان یابی احداث 26 ایستگاه پخش سیلاب و آبخوانداری و 6 سد زیرزمینی برای ذخیره سازی 150 میلیون متر مکعب آب" و "تهیه  بانک اطلاعاتی مسیل ها، آبراهه ها و رودخانه های استان" اشاره کرد و اجرایی شده آن را مستلزم حمایت دستگاه های اجرایی و قانون گذاری دانست.

  دکتر مصطفی طاهری ضمن اظهار خرسندی از حضور در مرکز و آشنایی با فعالیت های آن، از زحمات و تلاش های این مجموعه قدردانی نمود. وی از پژوهش ها و فعالیت های انجام شده مرکز در حوزه بذر و آبخوان داری استقبال کرد و به نقش و اهمیت تولید بذر و آبخوان داری در کشور تاکید نمود.

نماینده  مردم شهرستان های زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، خواستار تمرکز و اهتمام بیشتر مرکز در تولید بذور سبزیجات همانند مانند غلات و حبوبات شد و برای حمایت از طرح های توسعه آبخیزداری و آبخوان داری در شهرستان های زنجان و طارم اعلام آمادگی کرد.

 دکتر طاهری  در پایان سخنان خود  بر همکاری هرچه بیشتر  دانشگاه، مرکز و بخش اجرا ،  در راستای افزایش بهره وری و انتقال یافته های تحقیقاتی در جهت ارتقاء معیشت بهره برداران ، تاکید نمود. 

 

 

6.1.9.0
V6.1.9.0