پنج‌شنبه, 11 خرداد 1402
 
  • ساعت : ۹:۳۹:۴۱
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ 
  • تعداد بازدید : 221
  • کد خبر : ۱۶۷۲۱۱
با حضور دکتر خیام نکویی رئیس کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی :
موضوع "صدور مجوز در محصولات كشاورزی و منابع طبیعی حوزه نانو" در نشستی تخصصی بررسی شد

با حضور دکتر خیام نکویی رئیس کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی :

موضوع "صدور مجوز در محصولات کشاورزی و منابع طبیعی حوزه نانو" در نشستی تخصصی بررسی شد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نشست فنی و تخصصی صدور مجوز در محصولات کشاورزی و منابع طبیعی حوزه نانو ، با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی،  دکتر آقامیری معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علایی مقدم معاون وزیر و  رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، دکتر جهانشاهی نائب رئیس و دبیر کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی، دکتر جعفری معاون پژوهش و فناوری سازمان و سایر اعضای جلسه دوشنبه 30 خرداد جاری در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان هدف از این نشست را برنامه ریزی برای تدوین دستورالعمل واحد در خصوص صدور مجوز محصولات نانویی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و صنایع غذایی دانست و ابراز امیدواری کرد تصمیمات و مصوبات این جلسه  برای شناسایی محصولات نانویی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و تسریع در اعطای مجوز ها راهگشا باشد.

وی اهمیت کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی و منابع طبیعی را از ظرفیت‌های مغفول در وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود: اگر به نحو مطلوب به حوزه نانو پرداخته شود شاهد ورود فناوری نانو به مفهوم واقعی در عرصه کشاورزی کشور خواهیم بود و  رسوخ این فناوری نوین در افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی دارد.   

دکتر خیام نکویی ضرورت افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در بخش نانو کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: لازم است با رفع موانع زمینه برای ورود شرکت های دانش بنیان در بخش نانو کشاورزی  فراهم شود و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در این راستا، مهمترین عامل در راه توسعه فناوری نانو در این حوزه را تسهیل در صدور مجوزها  و دانش بنیان نمودن شرکت های نو پا می داند.  

وی اعلام داشت : دو مجموعه سازمان دامپزشکی و سازمان حفظ نباتات  و موسسه های تحقیقات گیاهپزشکی و موسسه تحقیقات خاک و آب که می تواند از توانمندی سایر مراکز پژوهشی من جمله پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان مراکز  در امر صدور مجوزها فعالیت می کنند.

رییس کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی بیان داشت: ورود دستاوردهای فناوری نانو در بخش کشاورزی  اولویت مهم وزارت جهادکشاورزی است و لازم است دانش فنی فناوری نانو  و پژوهش هایی که پیش از این توسط دانشگاه ها و یا بخش خصوصی تولید شده  و قابلیت استفاده در بخش کشاورزی  دارد گردآوری شود و اگر قابلیت کاربردی  و ورود به عرصه در حل مشکلات بخش را دارند از آن استفاده شود.

وی مفاد سند راهبردی کمیته فناوری نانو  را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر این مطلب که این نسخه اولیه است از سازمان ها موسسه ها و مراکز تحقیقاتی  با ماموریت مرتبط خواست موارد اصلاحی را جهت بازنگری سند مذکور ارائه نمایند.  

دکتر جهانشاهی نائب رئیس و دبیر کمیته راهبردی فناوری نانو کشاورزی و منابع طبیعی  ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سند، اساسنامه و شیوه نامه کمیته راهبردی فناوری نانو بیان داشت: جهت تسهیل و تسریع در امر صدور مجوز می توان تمهیداتی در نظر گرفته شود که مواردی مانند خط تولید، جواز تاسیس ، بازدید از شرکت ‌های متقاضی صدور مجوز و  شرکت های استارتاپی که از الزامات صدور مجوز می باشند را به نحو مطلوب ارزیابی شوند .

دکتر علایی مقدم رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: از فناوری نانو می توان در استفاده صحیح از کیفیت آفت کشها، حسگرها در شناسایی عوامل خسارت زا در مزارع، ظروف بسته بندی در بخش آفت‌کش‌ها ، فیلتراسیون در محصولات کشاورزی و غیره استفاده کرد و استفاده از این فناوری  برای کاهش هزینه و پروسه تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و غذایی مفید خواهد بود.

دکتر آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به ماموریت ها و ساختار کمیته فناوری نانو سازمان دامپزشکی بیان داشت: رسوخ فناوری نانو اقدامی در جهت کاهش هزینه‌ها  و افزایش رقابت  است و  برای تشخیص تفریقی محصولات نانویی از محصولات غیر نانویی  لازم است پیوست اقتصادی برای نانو در نظر گرفته شود.

وی از تولید و ثبت 5 محصول نانویی در حوزه  محصولات دامی خبر داد و افزود: پیشنهاد می کنم جلسه ای با حضور شرکت ها، نخبگان و هسته های فناور در کل کشور برگزار شود و  از رئیسان سازمان های دامپزشکی جهت بازدید از پارک ها و شرکت های فناوری نانو در حوزه دامپزشکی دعوت شود  و نماینده تام الاختیار از طرف سازمان ها مدل اولیه پیشنهادی خود را  درکارگروه صدور مجوز ارائه کند.

دکتر جعفری معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به تشکیل کارگروه آفتکش‌ها بر پایه نانو و تدوین گردش کار با حفظ چارچوب‌های قانونی اشاره کرد و افزود: از این ظرفیت باید برای تسهیل قوانین صدور مجوز استفاده شود. صدور گواهی محدود و مصرف آفت کش‌ها که بعد از تایید تست‌های تاکسولوژیک به مدت یکسال، تولید به صورت محدود  که هم منبع درآمد و هم توسعه بیشتر و نظارت بر آفت کش ها باشد از مواردی است که جهت کمک به شرکت های درخواست کننده ثبت مجوز محصولات نانویی استفاده نمود.

منبع : کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

6.0.3.0
V6.0.3.0