جمعه, 24 مرداد 1399
 
 • ساعت : ۱۰:۵۰:۳۳
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ 
 • تعداد بازدید : 818
 • کد خبر : ۱۲۶۳۶۰
در شورای تحقیقات کشاورزی سازمان:
دستور العمل جدید اجرای برنامه ها و پروژه های تحقیقاتی برمبنای طرح كلان(مگاپروژه) تصویب شد


شورای تحقیقات کشاورزی با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر رسول زارع قائم مقام سازمان، دکتر ارژنگ جوادی معاون پژوهش و فناوری، دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر مویدی معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی ، رئیسان پژوهشگاه، پژوهشکده ها و موسسه های تحقیقاتی و مدیران کل دفاتر ستادی به صورت وب کنفرانس برگزار شد. دراین جلسه کلیات دستورالعمل جدید تصویب برنامه ها، طرح ها، پروژه ها و گزارش های تحقیقاتی مطرح و پیرامون آن تبادل نظر شد.
دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان در این جلسه از شورای تحقیقات کشاورزی ، مسئولیت سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را در شرایط امروز کشور مهم و حساس  برشمرد و افزود:  به کار بستن شیوه های علمی و بهره مندی از دانش برای رفع مشکلات پیش روی تامین امنیت غذایی کشور در این مقطع زمانی ضروری است.
وی روش های علمی برای گذر از تنگناها را جامع  و قابل اجرا دانست و تصریح کرد: سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی دارای ظرفیتی غیر قابل انکار برای عبور از مشکلات تامین امنیت غذایی است و لازم است برای بهره ور کردن این ظرفیت‌ها در جایگاه حداکثری تلاش شود.
وی با تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد جامع نگردر تدوین برنامه های اجرایی در بخش کشاورزی خاطر نشان ساخت:  هدف از تصویب دستورالعمل جدید در تصویب طرحهای تحقیقاتی هماهنگی،مشارکت و هم افزایی بیشتر در یافتن یک پاسخ اجرایی به یک چالش مهم و اساسی کشور در حوزه کشاورزی است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به چگونگی تصویب دستورالعمل جدید  ومراحل آن، کار مشترک آسان  تر و سهولت در بهره مندی از پتانسیل علمی همکاران  متخصص  را از جمله ویژگی های این دستورالعمل برشمرد.
دکتر بازرگان با تاکید بر اینکه شورا باید به صورت جدی وارد تصمیمات شده و دستورالعمل با جدیت دنبال شود ، تصریح کرد: این  شورا بر اساس قانون می تواند، ۳ عضو از بخش خصوصی داشته باشد و لازم است در مسیر اجرای این دستورالعمل به بیان موضوعات کلان بخش کشاورزی ، تلاش در جهت کسب اطلاعات بیشتر و آینده پژوهی مسائل جاری امنیت غذایی کشور توجه شود.
دکتر بازرگان سازمان تحقیقات کشاورزی  را تلفیق دیسیپلین های تحقیقاتی  برای ارائه یک جواب واحد به سوالی پیچیده و فرا تخصصی ،نام برد و افزود:  لازم است در تدوین و اجرای برنامه استراتژیک امنیت غذایی در زمینه منابع طبیعی و منابع آب خیز نیز برنامه ریزی استراتژیک تعریف شود.
وی ضمن اشاره به لزوم بازتعریف ماموریت های این سازمان با تاکید بر جایگاه موسسه های تحقیقاتی در ارائه راهکار به مسائل  تخصصی بخش کشاورزی، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی  را نهادی تلفیق گر دانست که مرجعیت فنی مهمی د ربخش کشاورزی دارد.

دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری در  این جلسه مطالبی در خصوص برنامه های راهبردی، سفارش پروژه، جاگیری طرح، پروژه ها در طرح کلان، و ویژگی های طرح کلان پرداخت.
وی در ادامه با اشاره به کلیات نظام کلی حاکم بر تحقیقات کشاورزی در سایرکشورها  رویکرد تحقیقات در بخش کشاورزی را با اولویت نوآوری و توسعه تکنولوژی دارای اهمیت برشمرد .
وی با اشاره به تاریخچه ای از قوانین نحوه تصویب پروژه های تحقیقاتی در سازمان ، مسیر تدوین دستورالعمل جدید را با همفکری صاحب نظران تجربه ای موفق نام برد و  افزود: تشکیل کمیته بازنگری با مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری سازمان، هفت ماه کار مداوم با بیش از ۷۰۰ ساعت نفر نقد و بررسی کارشناسی، اخذ نظرات برخی خبرگان و طرح و تبیین و تصویب در شورای معاونان از جمله مسیر طی شده بوده است.
 دکتر ولدان قائم مقام معاونت پژوهش و فناوری ضمن ارائه گزارش مقایسه ای از مراحل تصویب پروژه های تحقیقاتی در فرآیند جاری و جدید ، صرفه جویی در زمان، منابع و امکانات را از جمله مزیت های دستورالعمل جدید برشمرد. 
برنامه محوری، نگاه چند بعدی به موضوعات، مشارکت کلیه ذی نفعان در فرآیند طرح و تصویب طرح ها، تقویت پروژه های تحقیقاتی مشترک بین موسسه ای، بازتعریف و شفاف سازی پروژه های تحقیقاتی سفارشی، استفاده از ظرفیت علمی کشور، تقویت و ساماندهی خروجی ها به سمت حل مسئله، تقویت بعد نظارتی و هماهنگی، تعیین تکلیف منابع اعتباری همزمان با تصویب طرح ها و پروژه های تحقیقاتی و تجمیع کمیته های علمی و فنی ستادی، از جمله ویژگی های دستورالعمل جدید است که بدان اشارع شد. 
وی از حضور و مشارکت فعالانه واحدهای تحقیقاتی ملی در شورای تحقیقات در جهت تصویب برنامه راهبردی تحقیقات  در دستورالعمل جدید خبر داد و امکان ارائه برنامه راهبردی و طرح کلان توسط کمیته علمی و فنی و تدوین اولویت های تحقیقاتی را از جمله ماموریت های کمیته های مذکور برشمرد.
در ادامه هر یک از رئیسان موسسه های تحقیقاتی و اعضای حاضر در جلسه پیرامون کلیات مطرح شده در خصوص دستورالعمل جدید پروژه های تحقیقاتی بر مبنای طرح کلان به بحث و گفتگو پرداختند. لازم به ذکر است در پایان این جلسه دستورالعمل جدید برای اجرای طرح ها برنامه ها و پروژه های تحقیقاتی به مدت دوسال به صورت آزمایشی تصویب شد. 
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

امتیاز :  ۲/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.7.4.0
  V5.7.4.0