شنبه, 11 تير 1401
 
 • ساعت : ۱۲:۳۹:۵۸
 • تاريخ :
   ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ 
 • تعداد بازدید : 295
 • کد خبر : ۱۵۶۷۲۵
حضور دكترعلیرضا آقاشاهی رئیس بخش تحقیقات تغذیه دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی كشور درمیزگرد اختصاصی خبرگزاری تسنیم

به نقل از خبرگزاری تسنیم ،علیرضا آقاشاهی مسئول بخش تحقیقات تغذیه دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اظهار داشت:با ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد به طور قطع می توان میزان تولید نهاده های دامی را در کشور افزایش داد تا میزان کمتری از این محصول به کشور وارد شود.

وی درباره احتمال حذف ارز نهاده های دامی افزود: با توجه به مسئولیتی که دارم نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم اما تا به امروز برای آن چیزی که به مصرف کننده نهایی تعلق می گیرد اتفاق نیفتاده است  و امروز نیز  رییس جمهور اعلام کردند ارز یارانه ای نهاده های دامی حذف نمی شود اما باید اصلاحاتی درباره مصرف نهاده های دامی ایجاد کنیم.

مسئول بخش تحقیقات تغذیه دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ادامه داد: با توجه به وابستگی زیاد سویا و از طرفی آب بر بودن تولید این محصول باید نهاده های مختلفی برای سویای وارداتی در نظر بگیرم.

وی اظهار داشت: در صورتی که ارز 4200 تومانی برداشته شود نیاز دام و طیور را از منابع دیگری مانند کنجاله آفتاب گردان تامین می‌کنیم؛ حداکثر تفاوت قیمت تولید این محصول با قیمت فعلی سویای دامی 2 هزار تومان در هر کیلوگرم است . آقاشاهی گفت: تریتیکاله نیز از دیگر محصولاتی است که می توان به جای ذرت استفاده کرد که این محصول پروتئین بالاتری دارد.

وی با بیان اینکه در صنعت طیور با کمک آموزش و ترویج می توان در مصرف نهاده های دامی صرفه جویی ایجاد کرد گفت:صنعت طیور ما به طور کامل وابستگی دارد و  اینکه به سمت تولید این محصول برویم از ابتدا درست نبوده است، زیرا با شرایط اقلیمی کشور سازگاری لازم را ندارد.

آقاشاهی گفت: یونجه ای که  سر مزرعه برداشت می شود 15 درصد پروتین دارد  که این امر نشان می دهد شرایط برداشت علوفه ها در کشورمان مناسب نیست و ریزش زیادی وجود دارد و باید برای برداشت و فرآوری اقدامات جدیدی کرد تا میزان بهره وری افزایش یابد.

وی اظهار داشت: بحث خودکفایی در برخی زمینه های تولیدی محصولات کشاورزی با توجه به شرایط اقلیمی کشور و آب و خاک موجود امکان پذیر نیست و نباید این منابع خدادادی را به سمت قهقرا برد.

این مقام مسئول گفت: تکنولوژی های جدید و به روزی در کشور برای برداشت و فرآوری علوفه وجود دارد اما نباید نگرش های یکسویه ای به تولید علوفه های خشبی داشت؛ حتی میتوان در اواسط کشت برنج علوفه باکیفیت در کشور تولید کنیم.

وی اظهار داشت: عملکرد نمونه های تولید کننده نهاده های دامی بسیار بیشتر از میانگین تولید در کشور است که به همین منظور بسته های دانشی تهیه شده است تا در اختیار کشاورزان قرار گیرد؛ در یک پروسه 5 ساله می توان حدود 80 هزار تن فقط جو  با این کار به تولید کشور اضافه کنیم.

وی گفت: اراضی که به کشت ذرت اختصاص می یابد را می توان به کشت سوربوم تغییر داد تا  با همین آب و خاک موجود وابستگی کمتری داشته باشیم؛ راهکارها را نباید یک سویه نگاه کرد اما پایداری آب و خاک نباید فراموش کرد.

روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  6.0.3.0
  V6.0.3.0