جمعه, 12 آذر 1400
 
 • ساعت : ۷:۵۴:۳۷
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ 
 • تعداد بازدید : 637
 • کد خبر : ۱۳۱۵۹۹
دکتر بازرگان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان در رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشاورزی مطرح کرد
پیشنهاد جایگزین برای مقابله با گرانی كود شیمیایی و عدم استفاده گندم كاران از كود فسفره

پیشنهاد جایگزین دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای مقابله با گرانی کود شیمیایی

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش قیمت کود شیمیایی و عدم استفاده برخی از گندم کاران از کود فسفره گفت: کشاورزان برای جبران خسارت عدم استفاده از کود فسفره از بذرمال کردن و محلول پاشی بذر قبل از کاشت استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، امروز در رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشاورزی در موسسه آموزش و ترویج کشاورزی اظهار کرد: در سال جهش تولید به طور ظالمانه در حوزه غذا و دارو مورد تحریم قرار گرفته ایم؛ ما به عنوان دستگاهی که مسئولیت مستقیم در امنیت غذایی کشور را برعهده داریم باید به شدت مراقب آن باشیم.

وی افزود: مجموعه پژوهشگران و کشاورزان توانمند و پیشرو کشور می توانند در تامین و امنیت غذایی کشور نقش داشته باشند و تجربیات و دستاوردهای خود را در اختیار سایر کشاورزان قرار دهند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در این شرایط تحریم باید برنامه ای متناسب و خاص داشته باشیم که از طریق نفوذ دانش در عرصه می توان به شدت از تبعات تحریم کاست و به بخش تولید برای افزایش بهره وری کمک کرد.

دکتر بازرگان تصریح کرد: طرح هایی مانند یاوران تولید که در وزارت جهاد کشاورزی نیز دنبال می شوند و منجر به حضور پژوهشگران در عرصه شده است در نهایت می تواند شرایط تولید را ارتقاء دهد.

این مقام مسئول اظهار داشت: شرایط تحریم و همچنین بروز بیماری جهانگیر کرونا اتفاقات متفاوتی را در تجارت مواد غذایی کلید زده است بطوریکه دیگر برخی از کشورها تصمیم گرفته اند که صادرات مواد غذایی نداشته باشند.

وی ادامه داد: در این شرایط تمام کشورها به ارزش خوداتکایی در تولید مواد غذایی دست یافته اند و تلاش های متعددی در این زمینه در حال انجام است.

دکتر بازرگان یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی قبل از بروز کرونا نیز همواره خودکفایی و خوداتکایی را دنبال و برای تحقق آن تلاش می کرد چنانچه در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، گندم و ... تلاش های خوبی انجام شده و ما به خودکفایی رسیده ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: این احتمال وجود دارد که از تجربیات کشاورزان پیشرو و پژوهشگران باید به طور همزمان استفاده شود تا به ارتقاء یک محصول از زوایای مختلف کمک رساند.

وی افزود: تولیدکنندگان پیشرو بخش کشاورزی عملکردی چند برابری و حتی تا مواردی هشت برابری را در مقایسه با متوسط تولید تجربه کرده اند که با ارتقاء بخشی از این تجربیات به عرصه و فعالیتهای دیگر کشاورزان می توان میانگین بهره وری و عملکرد تولید در واحد سطح را افزایش داد.

دکتر بازرگان با اشاره به اینکه کشاورزان در سال جاری محدودیت هایی برای تامین کودهای کشاورزی دارند گفت: افزایش قیمت ماه های اخیر محدودیت هایی برای بهره وران بخش کشاورزی ایجاد کرده است اما باید توجه کرد که اگر کود فسفر در محصولی مانند گندم استفاده نشود منجر به پوکی و لاغر شدن دانه های گندم می شود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تاکید کرد: با وجود اینکه وزارت جهاد کشاورزی تمایل داشت که قیمت گندم با نرخ بالاتری تعیین شود تا هزینه های تولیدکنندگان جبران شود اما قیمت مصوب گندم همین است و باید تنوع در سبد مصرفی کود کشاورزان ایجاد کنیم.

برخی کشاورزان به دلیل گرانی از کود فسفره استفاده نکرده اند

دکتر بازرگان گفت: بر اساس اطلاعات واصله بسیاری از کشاورزان با وجود کاشت گندم از کود فسفره استفاده نکرده اند اما باید توجه داشت که این امر در عملکرد آنها به شدت تاثیرگذار است.

توضیحا" اینکه ، بذرمال یعنی  آغشته نمودن بذر با یک ماده یا محلول که می‌تواند جایگزین  یک نوع کود شیمیایی یا آلی باشد.  آغشته کردن بذر قبل از کشت با ترکیبات‌آلی مثل “اسید هیومیک” می‌تواند فسفر در دسترس بذر را افزایش داده و باعث رشد سریع و ظهور زودهنگام ریشه شود و  جوانه‌زنی را به شدت سرعت بخشد. 

                                                                                                                                                       روابط عمومی سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی

 

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  6.0.3.0
  V6.0.3.0