سه‌شنبه, 21 آبان 1398
 • ساعت : ۱۰:۲۵:۴۷
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ 
 • تعداد بازدید : 1347
 • کد خبر : ۱۱۲۱۰۴
تفاهم نامه همكاری در حوزه كشاورزی و دامپزشكی ، فی مابین مسئولین استان سلیمانیه اقلیم كردستان عراق و مسئولین استان كردستان ایران به امضاء رسید

 

تفاهم نامه همکاری در حوزه کشاورزی و دامپزشکی ، فی مابین مسئولین استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق ومسئولین استان کردستان ایران به امضاء رسید 

 

به گزارش خبرگزاری مهر ، استاندار سلیمانیه عراق  " هه وال ابوبکر " عصر شنبه  15 تیرماه جاری ، طی سخنانی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری استان کردستان ایران و  اقلیم کردستان عراق (سلیمانیه ) در سنندج اظهار داشت:باید با برگزاری نشست های فصلی زمینه همکاری بیش از گذشته میان دولت های کردستان و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق فراهم شود. این نشست های فصلی می تواند در خصوص پیگیری نتایج این تفاهم نامه ها تاثیرگذار باشد  ، چرا که نشان می دهد این دولت ها به صورت جدی به دنبال گسترش فعالیت های دو جانبه هستند.

وی افزود: در سال های گذشته با توجه به بحران اقتصادی که در اقلیم کردستان عراق وجود داشت ،  اتاق بازرگانی کردستان با ارتباطات تجاری که ایجاد کرد حامی ما بود و همین امر باعث شد تا علیرغم تمامی مشکلات ، پروژه های عمرانی ما متوقف نشود.

استاندار سلیمانیه عراق ادامه داد: وظیفه داریم این همکاری ها را ادامه دهیم و به راحتی می توانیم با توجه به توانمندی هایی که در مرزهای مشترک داریم این ارتباطات و فعالیت های تجاری را گسترش دهیم و در همین جا اعلام می کنیم که امادگی برای گسترش این ارتباطات وجود دارد. وی تصریح نمود:  امیدواریم با این نفس تازه ای که در میان دولت ها ایجاد شده و وجود دارد, این رابطه تاریخی را عمیق تر و دستاوردها را بیشتر و گسترده تر کنیم.

شایان ذکر است که بهمن مرادنیا  استاندار کردستان ایران و استاندار سلیمانیه اقلیم کردستان عراق ،  تفاهم نامه ای  در 13 بند در موضوعات گردشگری، تجاری، فنی - مهندسی و اقتصادی را به امضا رساندند که در آن بر گسترش فعالیت های تجاری, اقتصادی، فرهنگی و هنری تاکید شده است. 

همچنین به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان، در همان روز ، آقایان دکتر شالاو ، مدیر کل کشاورزی  (کشت و کال )  و  دکتر آری ، رئیس اداره دامپزشکی استان سلیمانه ( اقلیم کردستان عراق ) در محل سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان حضور یافته و با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و  رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان ملاقات کردند.

در این جلسه مهندس جعفری  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت:  برنامه هایی برای انجام مشارکت و مبادله تفاهم نامه دو جانبه اعلام شده و موارد متعددی نیز مورد  بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: تنظیم تفاهم نامه  فی مابین با هدف  تسریع و تسهیل در انجام امور و در راستای حمایت از تولید و اجرای اقدامات بازرگانی و تجاری است که به عنوان یک ضرورت مهم  ، از جمله اقدام هایی است که در  سفر هیات اقلیم کردستان عراق به کردستان ایران ،  همواره مد نظر و توجه بوده است.

جعفری خاطر نشان کرد : شرایط آب و هوایی و زمینه مستعد سرمایه گذاری در کردستان ایران  و استان سلیمانیه  عراق  زمینه بسیار مساعدی است که با بهره گیری از آن  میتوان در راستای پرورش نژادهای دامی و  توسعه نشائی در بخش کشاورزی ، تعامل و همکاری موثر و مستمری را بین طرفین ایجاد نمائیم.  

همچنین در این جلسه  آقای دکتر سدری، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان ، طی سخنانی  آمادگی این مرکز  برای همکاری موثر در زمینه های علمی- پژوهشی و آموزشی فی مابین را  اعلام کرد.

در ادامه جلسه، تفاهم نامه ای در 9 محور اساسی تنظیم و بعد از بررسی و بحث و تبادل نظر ، با توافق طرفین به  امضاء  رسید. 

اهم مفاد مندرج در این تفاهم نامه بقرار زیر است:

- ایجاد تسهیل گری در امر صادرات بجای ممنوعیت صادرات کالا .

-  اجرا و اعمال  نظام تعرفه گمرکی بین طرفین 

- همکاری در راستای مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی و دامی

- همکاری در حوزه تامین واکسن، دارو و غیره

 -  تبادل اطلاعات ضروری و  مورد نیاز  در راستای انجام همکاری های دوجانبه.  

در پایان جلسه ،  مفاد  9 گانه این تفاهم نامه  ،  توسط بهمن مرادنیا  استاندار کردستان ، مهندس جعفری ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان  و مسئولین کشاورزی و دامپزشکی   استان سلیمانیه  اقلیم کردستان عراق به امضاء رسید.

     

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

 •  
 •  
امتیاز :  ۳/۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0