جمعه, 25 آبان 1397
عنوان : در جلسه برون سپاری وظائف غیرحاكمیتی موسسه تحقیقات خاك و آب، لزوم نظارت بر برنامه های واگذار شده مورد تاكید قرار گرفت
کد خبر : ۹۵۱۰۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۵/۱۰ 
ساعت : ۱۲:۴۹:۲۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در جلسه برون سپاری وظائف غیرحاکمیتی موسسه تحقیقات خاک و آب،

 لزوم نظارت بر برنامه های واگذار شده مورد تاکید قرار گرفت

 

 

          نشست ارائه و تحلیل  "برنامه برون سپاری موسسه تحقیقات خاک و آب کشور" روز سه شنبه 9 مردادماه سال جاری با حضور دکتر غلامحسین طهماسبی قائم مقام سازمان،  دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی، دکتر بازرگان رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، دکتر ولدان  مدیرکل دفتر امورفناوری، دکتر جوادی قائم مقام معاونت پژوهش و فناوری در سالن اندیشه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

      دکتر ولدان  مدیرکل دفتر امور فناوری طی سخنانی بیان داشت: از مجموع موسسه ها،  مراکز ،پژوهشگاه و پژوهشکده های  تابعه سازمان، شش موسسه شامل  اصلاح و تهیه نهال و بذر ، اصلاح بذرچغندرقند ، پنبه کشور و  موسسه رازی، برنامه های خود را در شورای تحقیقات سازمان مصوب نموده و در مرحله انتشار آن می باشند، همچنین  دو موسسه تحقیقات شیلات و فنی مهندسی کشاورزی  نیز بزودی برنامه خود را منتشر خواهند نمود. وی افزود: تعداد دیگری از موسسه ها برنامه خود را تهیه نموده و در حال ارائه آن می باشند،  از جمله  موسسه خاک و آب کشور که امیدواریم با توجه به ماهیت گزارش ، مورد تایید قرار گرفته و به شورای تحقیقات ارسال گردد.

       دکتر بازرگان رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور  با اشاره به این موضوع که در تدوین برنامه برون سپاری با یکایک بخشهای تحقیقاتی هم فکری داشته و وظائف و فعالیت های آنان را در برنامه احصاء نموده ،  ابراز داشت: در  انتخاب اینکه کدام برنامه ها قابل واگذاری به بخش خصوصی می باشند، به مواردی چون لزوم نظارت موسسه به برنامه واگذار شده و یا عدم نیاز به آن توجه شده است. ما سعی نمودیم بین این برنامه و نیروی انسانی ارتباط برقرار کنیم تا با توجه به پروژه هایی که واگذار خواهد شد، معماری موسسه از نظر جذب نیروی انسانی لحاظ شود.

     دکتر فلاح عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات خاک و آب نیز طی ارائه گزارشی از برنامه  برون سپاری وظائف موسسه ، حرکت نظام اقتصادی کشور را  به سمت نظام غیردولتی عنوان نمود و تصریح کرد :  ارتقاء مشارکت با بخش غیر دولتی در بیش از 100 کشور جهان تجربه شده و برون سپاری وظائف دولتی به عنوان راهکاری موثر جهت افزایش کارائی آغاز گردیده است. وی با اشاره به ابلاغ رویکردها و سیاست های سازمان با شعار سازمان چابک و اثربخش به موسسه های تحقیقاتی عنوان داشت: ما از این برنامه در تهیه گزارش خود استفاده نموده ایم و مواردی را که براساس رویکردهای سازمان تحقیقات قابل برون سپاری است ، در سه حوزه تولیدات، تحقیقات و وظائف و اختیارات گزارش کرده ایم. 

      دکتر جوادی قائم مقام معاونت پژوهش و فناوری  بیان داشت: از ملزومات برنامه برون سپاری،  تعیین تعداد بخشهای تحقیقاتی در آینده موسسه و برنامه نیروی انسانی آن است ، همچنین تغییر و یا اصلاح بعضی از وظائف موسسه امکان پذیر خواهد بود، برای مثال چه بخشهایی با یکدیگر ادغام و یا حذف خواهند شد ،  همچنین چه موضوعات جدیدی ایجاد خواهد شد و یا چه وظائفی حاکمیتی و یا غیرحاکمیتی از اهمیت برخوردار خواهند بود.

      دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان با پراهمیت دانستن کارهایی که در دنیا برای برون سپاری وظائف دستگاه های دولتی انجام یافته بیان داشت: با بررسی وظائف خواهیم دید که در تمام بخشها نیاز به توسعه وجود ندارد، اینکه در حال حاضر در کشور چند شرکت آب و خاک فعالیت دارند و یا با موسسه چه ارتباط کاری  دارند مهم است. وی با اشاره به ظرفیت نیروی انسانی و  اعضای هیات علمی موسسه بیان داشت: شما با توجه به ظرفیت اعضاء هیات علمی خود خواهید توانست طرح ها و پروژه هایی را تدوین نموده و آن را جهت کار و حصول نتیجه به بخش غیر دولتی واگذار نمایید و از راه تدوین چنین پروژه هایی، هزینه های مورد نیاز خود را تامین نمایید.

      دکتر طهماسبی قائم مقام سازمان در زمینه تحلیل برنامه موسسه خاک و آب بیان داشت: در ارتباط با آینده نگاری برنامه ها باید علاوه بر تمرکز بر موضوعی خاص ،  به برنامه بلندمدت خود و منطقه توجه داشته باشیم و برنامه ما بتواند تاثیرات خود را بر کارهای قابل ارائه ما بگذارد، همچنین سازمان برنامه های مهمی در دست اقدام دارد که برنامه برون سپاری نیز باید در کنار آنها مدنظر قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه موسسه تحقیقات خاک و آب در برنامه استراتژیک سازمان خوب عمل کرده است ابراز داشت: دیدن وضعیت آتی و برنامه جامع نیروی انسانی از اهمیت زیادی برخوردار است . وی  با اشاره به رهنمود های مقام معظم رهبری طی  دیداری که با محققان کشاورزی کشور داشتند بیان داشت: ایشان ما را به توجه بیشتر به موضوع حفظ خاک و حل مشکلات کشور توصیه نمودند که این رهنمودها نشان دهنده ارائه نظرات کارشناسی دقیق به ایشان است . دکتر طهماسبی افزود: با توجه به بحرانهایی که در سال های آتی با آن مواجه هستیم لازم است مسائلی چون تغییر اقلیم، بحران آب، مشکل گرم شدن کره زمین و سایر مسائل، در برنامه برون سپاری موسسه تحقیقات خاک و آب  لحاظ شود.

روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

 


نمایش تعداد بازدیدها : 516

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0