پنج‌شنبه, 31 خرداد 1397
عنوان : با ادامه تدابیر پژوهشی در سازمان شاهد نشانه هایی از تغییر مسیر و ارتقائ اثربخشی بوده و در كوتاه مدت جهش بزرگی در حوزه فعالیتهای پژوهشی را شاهد خواهیم بود
کد خبر : ۶۸۸۶۵
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ 
ساعت : ۷:۵۹:۲۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مصاحبه اختصاصی روابط عمومی با دکتر رسول زارع معاون پژوهش و فناوری سازمان

با ادامه  تدابیر پژوهشی
در سازمان شاهد نشانه های خوبی از تغییر مسیر و اثربخشی بوده و در کوتاه مدت جهش بزرگی از نظر خروجی کارهای پژوهشی خواهيم داشت

        دکتر رسول زارع معاون پژوهش و فناوری در مصاحبه اختصاصی با روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با مطرح کردن اولویت های سازمان در امر پژوهش به آئین نامه ارتقاء و ترفیع اعضای هیات علمی سازمان پرداخت و همچنین امکاناتی را که سازمان در اختیار محققان غیر هیات علمی  قرار می دهد تشریح کرد.

         دکتر رسول زارع در پاسخ به اين سوال كه در مورد پرداخت پژوهانه به اعضای هیات علمی سازمان چه اقدام هائي صورت گرفته است بيان داشت:  امسال علاوه بر راه اندازی سامانه های دیجیتالی برای همکاران که  حدود 80 درصد آنها هم اکنون در سراسر کشور مورد استفاده قرار می گیرد و طراحی آنها با نظر نمایندگان و معاونان پژوهشی هرموسسه و مرکز انجام پذیرفته است ، اعتباری به نام گرنت پژوهشی و یا پژوهانه در اختیار همکاراني كه داراي شرائط لازم بوده اند قرارداده شده است.

 معاون پژوهشي سازمان با اشاره به اينكه  برای این موضوع ، مصوبه هیات امناء مربوط به سال 89 سازمان را در اختیار داشتیم تا اعتباری را مطابق شیوه نامه در اختیار هیات علمی قرار دهیم،بیان داشت: اين اقدام با تلاشي كه از سوي سازمان صورت گرفت با سهولت به اجرا درآمد و اين پژوهانه به اعضای هیات علمی در دو قسط پرداخت خواهد شد که امسال یک قسط آن پرداخت شده و قسط  بعدی را هفته آینده پرداخت خواهیم كرد.

     دكتررسول زارع   با اشاره به اعتباری که سازمان برای پرداخت به پروژه های تحقیقاتی در اختیار دارد يادآورشد: بطور متوسط به پروژه های تحقیقاتی که دراختيار اعضاي محترم هیات علمی قرارخواهد گرفت ، حدود یک و نیم میلیارد تومان در اختیار میباشد كه این بودجه حاصل صرفه جویی ها و سامان دهی و نظام بخشی  به اعتباراتي است كه درخود سازمان در اختیار پروژه ها قرارمیگیرد و با توجه به اينكه  امسال آئین نامه ارتقاء وزارت علوم تغییر کرده است  و در کل کشور از اول دیماه سال جاری اين آئين نامه لازم الاجرا مي باشد و از آنجا که سازمان ما هم یکی از هیات ممیزه های  مستقل ذیل وزارت علوم محسوب می شود که حدود 2100 نفر هیات علمی را پوشش می دهد( و به غیر از آن هیات علمی های آموزشی و پژوهشی سازمان محیط زیست را نیز  برعهده دارد) بنابراین قسمت هایی از این آئین نامه ارتقاء با توجه به ماموریت هایی که سازمان تحقیقات برعهده دارد باید تغییر می یافت و این کار برای اثربخشی و برون دادی که مورد نیاز سازمان است ضروری بود و سازمان از سالهای قبل قصد تغییر آن را داشت، اما از آنجا که این آئین نامه را وزارت علوم برای هیات علمی خود که اغلب آموزشی  و دانشگاهی هستند تدوین نموده ، تفاوتی که ما با آنها داریم این است که هیات علمی ما برعکس آن ها ماموریت گرا هستند.

 معاون پژوهشي سازمان در ادامه بيان داشت: با توجه به ماموریت های نهاد اجرایی مثل وزارت جهاد کشاورزی  از طریق آئین نامه آموزشی وپژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری چون به  اهداف خود نمی رسیم بنابراین امسال  تصمیم گرفته شد که آئین نامه ها مطابق نیاز و ماموریت های سازمان و وزارت جهاد کشاورزی ماموریت گراشوند.

پس پیشنهاد های خودرا در چندین جلسه با حضور استادان موسسه ها و حوزه های مختلف پژوهشی مطرح کرده و به آئین نامه جدید در جدول 3 ( که یک جدولی است که تحت عنوان جدول 3-9 تهیه شد که شامل تمام برون دادهایی است که تا بحال باید به آن برسیم از جمله ارقام گیاهی نژادهای جانوری میکروارگانیزم ها، کیت، مواد بیولوژیک، طراحی و تجاری سازی و کارهای بیوسیستماتیکی مثل کشف گونه های جدید، تیره های جدید همینطور یافته های قابل ترویج ) اینها را در جدولی آوردیم و تقدیم وزارت علوم نمودیم. البته در کنار این مصوبه مورد نیاز از سوی سازمان به اتفاق آراء تصویب شد سپس  وزارت علوم ظرف یک هفته موضوع را بررسی و توسط مرکز هیات های ممیزه و هیات های وزارت علوم، آن چیزی را که ما ارائه کرده بوديم بطور کامل تائید کردند و از تاریخ  1/10/95 آئین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی ما همان متنی است که برای ما تصویب شده است.

          معاون پژوهش و فناوری سازمان با اشاره به نیازهای تحقیقاتی سازمان و اصلاح آئین نامه اظهار داشت: امروز نیازهای سازمان نه گزارش محور و یا محصول محور، بلکه خروجی محورشده است. این خروجی ها می توانند یا به صورت فناوری و یابه شكل دستاورد  تجاری سازی شده باشند و در حوزه شامل ارقام تولیدی، ارقام جدید گیاهی، نژادهای جدید یا هیبریدهای جدید جانوری بوده  و آن دسته یافته که تبدیل به نیمه صنعتی یا صنعتی شده و همچنین یافته های قابل ترویج در حوزه فعالیت های سازمان خواهدبود. اینها رؤس مطالبي است که ما می خواستاربوديم تا در اولویت های سازمان گنجانده شود. اگر بخواهم از امتیازات بگویم شاید برای محققان جالب باشد که بدانند ما در قسمت امتیاز دهی به معرفی رقم جدی، روشی داشتیم که افراد می توانستند  تا به ازای معرفی رقم تا 10 امتیاز دریافت كنند. یک محقق با تیم خود ده سال بر روی یک پروژه کار می كند. مثلا ده نفر بعداز 10 سال 10 نمره دریافت می نمودند که هرکدام سهم خود را از 10 می گرفتند که واقعا نمره ناچیزی بود و افرادی یک سوم عمر کاری خود را صرف می کردند تا به نمره کمی برسند. الان ما امتیاز این کار را برای معرفی رقم به 20 نمره رسانده ایم. معاون پژوهشي سازمان درادامه با بيان اينكه محققان با ثبت رقم مورد نظر در موسسه ثبت و گواهی بذر 5 نمره دیگر دریافت می دارند و این امتیاز به گونه ای بین دست اندرکاران تقسیم می شود که امتیاز خیلی ریز نمی شود و محقق مجری مسئول این کار یعنی همان کسی که کار را اجرا کرده است ، 80 درصد امتیاز را دریافت می کند و هریک از مجری ها هم 50 درصد  امتیاز می گیرند و این امتیاز  تقسیم نمی شود. پس به هرکدام 6 الی 7 نمره تعلق می گیرد و این یعنی چندبرابر نمره امتیاز خواهند داشت، پس این آئین نامه واقعا ماموریت گرا می باشد.

دکتر رسول زارع در پاسخ به اين سوال كه اصلاح آئین نامه برای همکاران غیرهیات علمی چگونه خواهد بود بيان داشت: برای همکاران غیر هیات علمی که طرح ها و پروژه های اجرایی در دست داشته  و تمام فعالیت ها را مانند اعضاء هیات علمی انجام می دهند ولی براساس آئین نامه استخدامی، هیات علمی محسوب نشده و مجوز هیات علمی ندارند نیز روشهای جبرانی در نظر داریم.  از آنجا که گرنت پژوهشی مخصوص هیات علمی است و برطبق آئین نامه در اختیار اعضاء غیرهیات علمی قرار نمی گیرد تاكيد كرد ، سازمان یکسری آئین نامه هایی را در نظرگرفته است تا به اعضای غیر هیات علمی ضریب بهره وری تعلق گیرد.  ما می خواهیم برای اجرای طرحهای تحقیقاتی مبلغی را با نام ضریب بهره وری در اختیار این همکاران قرار دهیم. در قسمت های دیگری که اگر محققان غیر هیات علمی از بعضی از مزایای هیات علمی محروم شدند، سعی می کنیم در آینده از طریق ایجاد شیوه نامه ها و یا مصوب هیات امناء، آنها را هم پوشش دهیم. الان در نظر داریم ضریب بهره وری را از طریق مصوبه شورای معاونان سازمان اخذ نموده سپس مبلغی را در سال جاری پرداخت کرده و در سال آینده به آن مبلغی اضافه  کنیم.

دكتر رسول زارع در تشریح برنامه های معاونت پژوهشی و ابلاغ  آئین نامه ها بیان داشت:

ما در سال جاری آئین نامه ارتقاء را مصوب کرده در دست ابلاغ داریم اما برای ابلاغ آن تائیدیه مرکز هیات ممیزه  وزارت علوم را لازم داريم كه به محض وصول آنرا ابلاغ خواهيم كرد. همچنین آئین نامه ترفیع سالیانه اعضای هیات علمی را با چندین جلسه دنبال نموده ایم. از طریق این آئین نامه ها سازمان به مسیر اصلی خود خواهد آمد. چون اعضای هیات علمی باید کار پژوهشی انجام داده و خروجی ارائه دهند ما تا حالا به آئین نامه وزارت علوم امتیاز می دادیم الان از طریق آئین نامه خودمان برای ارتقاء همکاران امتیاز در نظر می گیریم پس ما متناسب با همان قانون مي باید آئین نامه ترفیع هم  داشته باشیم و آن را متناسب سازی کنیم. البته لازم است این آئین نامه  امسال به هیات امناء رفته تائیدیه لازم را بگیرد و ابلاغ شود اما برای اجرا فرصتی به آنها داده می شود و اما آئین نامه ارتقاء  در سراسر کشور از 1/10/95 اجرا خواهدشد .

معاون پژوهش و فناوری سازمان تفاوت دو آئین نامه ترفیع و ارتقاء را اینگونه توضیح داد: آئین نامه ترفیع سال به سال اجرا می شود اما در آئین نامه ارتقاء افراد هرساله ارتقاء نمی گیرند. همکاران ممکن است از زمان ارتقاء قبلی چهارسال صبر کنند تا ارتقاء بعدی را به دست آورند ؛ بعد هم عده زیادی از اعضای هیات علمی به موقع ارتقاء نمی گیرند ممکن است به جای 4 سال 8 یا 10 سال وقت بگیرد تا به ارتقاء برسد، ولی ترفیع را بطور معمول باید هرسال دریافت كنند. اگر عضو هیات علمی تا سه سال ترفیع خود را نگیرد مشمول رکود علمی بحساب می آید و مطابق قانون و مقررات با آن برخورد می شود بنابراین ما اخذ ترفیع سالیانه را به گونه ای ریل گذاری می کنیم تا سازمان به اهداف خود نزدیک باشد و سازمان هم دنبال این است تااز طرحهای تحقیقاتی خروجی دریافت دارد.  تاكنون ترفیع براساس کلیه فعالیت هایی بوده که دانشگاهیان انجام می دهند در حالی که وظیفه ما تکرار کار دانشگاهیان نیست ما باید کارهایی را انجام دهیم که مختص خود  سازمان است. برای مثال  قبلا ما از تدریس دانشگاهی، راهنمای مشاوره، پایان نامه دانشجویی به محققان سازمان امتیاز می داديم ولی الان دیگر این امتیازها حذف شده اند و محققان از طريق شاخص هاي جديد مرتبط با فعاليت هاي سازمان اميتازمي گيرند . دستاوردهایی که مدنظر محققان ما می باشد شامل  فعالیت های تجاری سازی یا فناوری بوده و یا در کارهای پژوهشی به یافته ای می رسند که یافته قابل ترویج است یعنی قابل ارسال به بهره بردار نهایی یعنی کشاورز، دامدار یا مروجی که در حوزه های روستایی یا پهنه ها کار می کنند. بنابراین اگر یافته ما از نوع فناوری یا تجاری سازی  باشد لازم است که تجاری سازی شود، الان یافته تجاری سازی هم از این به بعد تبدیل می شوند به طرحهای فناوری محور که این طرحها از قبل از شروع کار باید قرارداد فناوری داشته باشند . قرار داد مذکور با یک شرکت بیرونی است که بخشی از اعتبارات را می آورد و این فناوری را پیشاپیش از ما خریده  و روی تولید فناوری سرمایه گذاری می کند.فعالیت های قابل ترویج سازمان ، فعالیت هایي است که در قالب یک بسته ترویجی در اختیار بهره بردار قرار می گیرد اما یک عده حدود 20 الی 30 درصد محققان ما در حوزه ترویج و فناوری نیستند بلكه در حوزه مرز علم کارمی کنند یعنی مرز علم را در حوزه تخصصی خود توسعه می دهند این مرز علم از طریق اکتشاف و چاپ مقالات علمی پژوهشی معتبر مشخص می شود، یک هیات علمی تعدادی مقالات علمی پژوهشی در سطح بین المللی با ضریب تاثیر بالا را باید چاپ کند كه به  آن مرز علم گفته مي شود ، آئین نامه ارتقاء هم روی این حوزه هايي كه توضيح مختصري دادم شكل مي گيرد.

          دکتر رسول زارع در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی اکتساب ترفیع سالیانه برای محققان تازه استخدام برطبق آئین نامه سازمان بیان داشت: برای محققانی که تازه استخدام شده اند و جدید الورود هستند برنامه داریم که برطبق شیوه نامه ای که داده شده و در دوره های آموزشی جهت توانمندسازی شرکت مي كنند چنانچه این توانایی را داشته باشند در انجام طرح تحقیقاتی همکاران باسابقه که مجری طرح هستند،  همکاری کنند وبه مدت دو سال از این طریق ترفیع خود را دریافت دارند، همزمان این همکاران می توانند طرح خود را شروع کنند که سال دوم و سوم به  نتیجه می رسد و ترفیع خود را دریافت می دارند. اما برای محققان باسابقه نیز اینطور نیست که از آنها بخواهیم هرسال حتما یک فناوری ارائه دهند بلکه می توانند از بین کارها مثلا  یک فناوری  یا یک یافته قابل ترویج و یا مقاله علمی پژوهشی ارائه دهند یا اینکه می توانند با ترویج همکاری کنند. محققانی كه سابقه 25 سال به بالا  دارند و ترویج کشاورزی هم به آنها نیاز دارد اگر با بخش ترویج در حوزه ها همکاری کنند بدون اینکه فناوری و یا اجرای طرح تحقیقاتی داشته باشند می توانند هر سال پایه سنواتی خود را دریافت دارند. پس این راه ها باز شده است و هر فردی در مجموعه سازمان باید بداند چند درصد فناور است چند درصد روی مرز علم کار می کند یا یافته ترویج می خواهد بدهد به هرحال عضو هیات علمی نسبت به سایر اعضای غیرهیات علمی از مزایای بالاتری برخوردار است و تعهداتشان هم بیشتر است و باید در این چارچوب کارکنند.

         معاون پژوهشي سازمان در ارتباط با اعتبارات خاص برای طرح های تحقیقاتی عنوان کرد: امسال ما امکانات وِیژه شامل سه میلیارد تومان اعتبار برای افرادی که توانمندی و ایده نویی دارند در نظر گرفته ایم. ما خریدار ایده نو از آنها هستیم و اعتباراتی تا سقف 100 میلیون و 200 میلیون در نظر گرفته ایم. چنانچه یک ایده توجیه پذیر باشد داوری می شود. پس از پیشنهاد پروپوزال و در قالب تفاهم نامه مشترک با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشوراين فرآیند آغاز می شود. روش ما این است 45 درصد از اعتبارات مورد نیاز را صندوق، 25 درصد را مرکز، پژوهشکده یا موسسه به فرد بدهد وبقیه آن یعنی 30 درصد را سازمان پوشش می دهد تا 100 درصد اعتباربرای ایده به این شکل تخصیص داده شود . بدینوسیله ما می توانیم تعداد قابل ملاحظه ای از طرحها را بعنوان طرح های اثرگذار و هدف مند تقسیم کنیم. اینها اولویت ما با طرحهایی است که زودبازده بوده است و یک تا دوساله به ما جواب می دهد و بعد از آن مدت هم ما از مجری تعهد خواهیم گرفت. مجری که اعتباری مثلا 100 میلیون تومانی می گیرد باید به اندازه ای که اعتبار گرفته خروجی هم داشته باشد و تا زمانی که خروجی را به سازمان ارائه نداده به سازمان بدهکار بحساب می آید، یعنی باید آنچه را که بعنوان اهداف تعهد کرده است و دستاوردهای قابل دسترسی حتما به آن برسد. سالهای قبل برای طرحهای تحقیقاتی اعتبار لازم داده نمی شد و در این صورت هم، طرحها ناقص اجرا می شد و نتیجه نمی داد، اما امسال علاوه بر مبلغی که می دهیم اعطای  گرنت و دسترسی به منابع علمی و کتابخانه ای را فراهم کرده ایم که قبلا نبوده است، از سال 93 کتابخانه مجازی برقرار شد همچنین فرصت مطالعاتی، شرکت در کنفرانسهای ملی و بین المللی با اعتبارات برای محققان فراهم شده است. ما برای پرداخت اعتبار ویژه، فراخوانی ارسال داشتیم و تا به امروز 60 عنوان پروپوزال از طریق کمیته علمی و فنی موسسه ها برای ما ارسال شده است که با حضور رئیس سازمان، معاون پژوهشی و رئیس حوزه ریاست بررسی شد. سپس برای آنها  قرارداد بسته می شود و به ازای هر پروژه با محقق و یا مجری آن  قرارداد پژوهشی امضاء می شود فرد مکلف می شود ظرف مدتی که تعهد کرده آن طرح را اجرا کند و نتایج را به سازمان ارائه دهد.

        دكتر زارع پیشرفت کارها را براساس تمهیدات جدید سازمان اینگونه شرح داد: با اینکه اعتبارات جدید به یکی دو سال وقت نیاز دارد تا تاثیر مطلوب خود را در پیشبرد اهداف و اولویت های اصلی سازمان نشان دهد،اما من امیدوار و مطمئنم با این روال، دستاوردهای سازمان ارزشمندتر از قبل خواهد شد و در سال 96 حتما تغییر چشمگیری دیده خواهدشد. البته در پرداخت گرنت دست ما باز است چنانچه اعتبارات ما افزایش بیشتری داشته باشد می توانیم مبلغ بیشتری پرداخت نماییم. در گرنت ما به ازای هر امتیاز 70 هزار تومان پرداخت كرده ايم ، سال بعد اگر اعتبارات بیشتر شود می توانیم هرچقدر که سازمان اعتبار داشته باشد آن را اضافه کنیم  و هرچقدر آن را اضافه کنیم از آن طرف بازخورد می گیریم. امسال شرایط بسیار خوبی فراهم شده و  از زمانی که من در طی 21 سال خدمت دیده ام هیچ گاه  شرایط به اینگونه مهیا نبوده است. خود من که محقق هستم  آرزو دارم  در آزمایشگاه تحقیق کنم  و از شرایط مطلوب کتابخانه و سامانه کتابخانه مجازی مقاله بگیرم، تحقیق کنم و از امکان  گرنت و یا  اعتبار ویژه برای  تحقیق خود استفاده کنم  و این خیلی ارزشمند است وقتی یک محقق خروجی کار خود را می بیند اين مي تواند انگيزه مضاعفي را ايجادكند.

           دکتر رسول زارع در تشریح سامانه علم سنجی و تعیین کیفیت مقالات و ارجاعاتی که به آن می شود گفت: امسال ما سامانه علم سنجی را به آدرس scientometric.areeo.ac.ir   ایجادكرده ايم و اطلاع رسانی لازم را بعمل آورده ايم و مرکز فناوری اطلاعات و اطلاع رسانی آموزش به رابطان موسسه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده های مستقل را طی  دو جلسه برعهده داشته ام. هم اکنون اطلاعات علم سنجی کلیه اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی یعنی محققان که تولید علم دارند روی سامانه موجود است و این بیش از  3900 نفر افراد را شامل می شود . از آنجا که یکی از وظائف محققان ما توسعه مرز علم است و اطلاعات این سامانه،  نشان دهنده این توسعه است و از طرفی یکی از اولویت های کار ما اثربخشی است که اطلاعات این اثربخشی در حوزه تحقیقات به تولید فناوری ها ، دانش فنی و یافته های قابل ترویج مربوط می شود لازم است ما اطلاعات را به شکل سامانه ای ارائه دهیم.  الان یکی از کارهای در دست اقدام سازمان  تهیه الگوریت سامانه اثربخشی است که تا آخر سال کامل خواهد شد و از سال 96 محققان می توانند اطلاعات اثربخشی خود را وارد آن كرده و رنکینگ را ملاحظه کنند. در اثربخشی هم همینطور براساس فناوری ها، معرفی ارقام، اکتشافات، اختراعات و یافته های قابل ترویج اینها نمره دهی و در کمیته های مختلف ممیزی می شود و این نمرات در سامانه اثربخشی ثبت شده و افراد ي که می خواهند میزان اثربخشی کارهای خود را ببیند به آن مراجعه کرده میزان اثربخشی را در رنکینگ در سطح سازمان تحقیقات کشاورزی ملاحظه می کنند. این همان توسعه مرز علم است که با شاخص بین المللی و کیفی مطابقت دارد، مرز علمی که ما می بینیم تعداد مقالات علمی نیست بلكه کیفیت مقالات وارجاعات به آنها است و آن را از سامانه های جهانی شامل سامانه اسکوپوس است که یکی از وسیع ترین و گسترده ترین سامانه های علم سنجی جهانی است، دوم ISI  است و گوگل اسکایر که رتبه سوم از نظر اعتباری است. که اینها در سطح جهانی از معتبرها به حساب می آیند و در جهان بالاتر از آنها نداریم و ما خود را با آن می سنجیم امیدواریم تعداد بیشتری از محققان ما در آن شاخص دیده شوند بنابراین سامانه اثربخشی از سال 96 بطور رنکینگ و با رتبه بندی دیده خواهد شد ما امیدواریم در سالهای بعد بطور ماهانه گزارشی از پیشرفت و ارتقاء سطح سازمان را ارائه دهیم  و میزان نزدیکی به هدف را چه در سطح ملی و بین المللی و چه در داخل سازمان و وزارت جهاد کشاورزی  بدانیم.

       دكترزارع در پاسخ به اين سوال كه در مورد استاندارد سازی و ساماندهی بخش های تحقیقاتی و آزمایشگاه ها چه اقدام هاي اساسي بعمل آمده است بيان داشت: کار دیگر در حوزه معاونت پژوهشی که از طریق دفتر پژوهش و فناوری پیگیری می شود، استانداردسازی و ساماندهی بخشهای تحقیقاتی در سطح مراکز و موسسه ها و ایستگاه های تخصصی و آزمایشگاه ها است . احصاء تعداد این بخشها و مقایسه آنها با اصول استاندار و اینکه معلوم شود چه تعداد آزمایشگاه از شرایط استاندارد برخوردار است و به چه تعداد نیروی انسانی نیاز دارد، از وظائف ما محسوب می شود. البته مدت زیادی است که آزمایشگاه های سازمان اعتبارات پژوهشی لازم را برای نوسازی خود دریافت نداشته اند و از آنجا که در نهایت دستاوردما از آزمایشگاه مجهیز و با نیروی انسانی قوی و آموزش دیده بیرون می آید، لازم است ما برای تجهیز آزمایشگاه ها اقدام  کنیم زیرا  بدون مواد مصرفی و آزمایشگاه مجهز، نیروی انسانی و دستگاه به خودی خود کاربرد نخواهد داشت ، اگر ما نیرو انسانی را آموزش ندهیم فرد نمی تواند مطابق استاندارد روز تحقیق کند، پس الان با وجود فرصت مطالعاتی و شرکت در کنفرانس ها این امر محقق می شود. یک موضوعی که در آینده باید بیشتر کارکنیم دوره های آموزشی کوتاه مدت است این آموزشها امسال محقق نشد  اما برنامه گسترده ای داریم که برای سال آینده برنامه ریزی شده و اعتباراتی را در سازمان تخصیص خواهیم داد تا به دوره های آموزشی کوتاه مدت از یک هفته تا سه ماه افراد در آزمایشگاه های پیشرفته دنیا به یک تکنولوژی فناوری مسلط شوند و آن را در بخش خود اجرایی کنند.

معاون پژوهش و فناوری سازمان با اشاره به همکاری با موسسه استاندارد در زمینه  استاندارسازی آزمایشگاه های سازمان بیان نمود: در اصل سازمان استاندار نظارت بر آزمایشگاه ها را برعهده دارد و ما هم با استفاده از فرمهایی که دفتر پژوهش و فناوری تدوین نموده  نیازخودمان را می سنجیم. ما باید بدانیم در یک مرکزتحقیقات  چه بخشها و چه آزمایشگاه هایی را نیاز داریم و آیا این آزمایشگاه یک مرجع ملی است یا خیر. یک آزمایشگاه که مرجع ملی است باید از استاندارد لازم برخوردار باشد و آن دسته هم که مرجع منطقه ای و یا بین المللی هستند باید از استاندارد ایزو برخوردار باشند. یک آزمایشگاه که دارای استاندارد ایزو 17025  است باید  تائیدیه بین المللی داشته باشد و در سطح بین المللی و منطقه ای رفرنس باشد.  متاسفانه هم اکنون تعداد کمی از آزمایشگاه های ما مرجع هستند اما هدف ما این است که در موسسه ها در حوزه کشاورزی آزمایشگاه های مرجع داشته باشیم و در مراکز تحقیقاتی نیز آزمایشگاه های استاندارد داشته باشیم. خوب فعلا متاسفانه تعدادی از آزمایشگا ها نه ظاهرشان و نه تجهیزاتشان به استاندارد نزدیک نیست. ما تلاش داریم اولا تمامی آزمایشگاه ها شناسایی شده و وضعیت ایمنی آنها بررسی شود و تمامی افراد اعم از تکنیسین، مسئول و افرادی كه درآن مشغول هستند براساس دیسیپلین آموزش لازم را  دیده و دارای تجهیزات لازم باشند. اما آزمایشگاه ایستگاه های تحقیقاتی می توانند با تجهیزات اندکی براساس رشته کاری خود فعالیت داشته باشند زیرا بیشتر کار تحقیقات در مراکز بزرگ انجام می شود ولی تقریبا تمام نیاز کشور را در ستاد موسسه های مادری انجام می دهیم. برای مثال  موسسه های خاک آب، گیاه پزشکی، بیوتکنولوژی، واکسن سازی رازی اینها آزمایشگاه های خوبی دارند منتهی بعضی ازمایشگاه ها در موسسه ها مستهلک شده است و سالهای زیادی اعتبارات لازم را دریافت نداشته اند و دستگاه های آنها مربوط به 15 یا 20 سال پیش می باشد که استاندارد بیست سال قبل را دارد . بنابراین اگر ما بخواهیم برطبق ضوابط استاندارد کارکنیم باید با تجهیز آزمایشگاه ها و آموزش محققان توجه کنیم. شاید نیاز باشد محققان در آزمایشگاه های دنیا اطلاعات و مهارت خود را بروز سازی کنند و با استفاده از فرصت مطالعاتی و دوره های آموزشی  کار و ایده نورا به داخل کشور بیاورند  و با محققان درجه یک دنیا ارتباط داشته باشند و تکنیک های جدید دنیا را یاد بگیرند.

دکتر رسول زارع با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت دادن به پژوهش و تحقیق در سازمان ها اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری پیوسته در سخنان خود به موضوع پژوهش و تحقیق تاکید ویژه ای داشته اند ما هم این موضوع را بسیار جدی تلقی می نماییم. این امر از تدوین آئین نامه ترفیع و آئین نامه ارتقاء و از اینکه گرنت پژوهشی را در بدترین سالهای اعتباری سازمان در سال جاری پرداخت کرده ایم، مشخص می باشد. ما امسال بدنبال ضریب بهره وری اعضاء غیرهیات علمی و پرداخت سه میلیارد تومان اعتبار ویژه به تحقیقات هستیم. این کار می تواند در محققان ایجاد روحیه و انگیزه کار کند. امسال اعتبارات تملکی 100 درصد دریافت شده. درسالهای گذشته 20 یا 25درصد داده می شد که این خود مي تواند با ایجاد انگیزه بيشترمحققان را به فعاليت هايشان دلگرم سازد.

 معاون پژوهشي سازمان با اشاره به اينكه  اگرچه فاصله زیاد است ولي  دو یا سه سال زمان لازم است تا با جذب اين اعتبارات به نقطه قابل قبولی برسیم بيان داشت :

شاید کسی باور نمی کرد با تنگنای مالی سازمان  ما پژوهانه را اجرایی کنیم ولی این با سعی و تلاش همکاران اقدام شد و اعتبارات ویژه را شخص رئيس محترم سازمان جناب آقاي دکتر زند پیگیری نمودند و در تمامی جلسه ها حضور یافته و پروژه و عناوین را تصویب نموده اند. رئیس سازمان با وجود مسئولیت های زیادي كه دارند تمام  پروپوزالها را مطالعه كرده و از نظر دستیابی به خروجی آنها را ارزش گذاری می نمایند تا به آن دسته از پروپوزالها که خروجی داشته باشند اعتبار اختصاص یابد. به نظر من با ادامه این تدابیر، سازمان شاهد نشانه های خیلی خوبی از تغییر مسیر و اثربخشی خواهد بود و در کوتاه مدت ظرف 5 سال جهش خیلی خوبی از نظر خروجی کارهای پژوهشی داشته باشد .

روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

   
   
   

نمایش تعداد بازدیدها : 545

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0