دوشنبه, 2 بهمن 1396
رو عنوان : وزیرجهاد کشاورزی دراولین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی
عنوان : موفقیت كشاورزان برتر را برآمده از آموزش و آشنایی با اصول فنی و مهندسی و بكارگیری توصیه های فنی دانست
کد خبر : ۶۸۶۶۵
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ 
ساعت : ۱۵:۵۱:۵۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مهندس حجتی وزیرجهاد کشاورزی دراولین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی 

موفقیت کشاورزان برتر را برآمده از آموزش و آشنایی با اصول فنی و مهندسی و بکارگیری توصیه های فنی دانست

       اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی روز دوشنبه 13 دی ماه 95 با حضور وزیرجهاد کشاورزی ، معاونان وزیر،مدیران و نمونه های ملی بخش کشاورزی در مرکز همایش های بین المللی صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. این مراسم که با محوریت سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و همکاری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، فرهنگستان علوم ایران، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، بانک کشاورزی، شرکت بازرگانی ایران و صداو سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد از 102 کشاورز نمونه و 16 نفر پژوهشگر و فناور برتر  جمعا 118 نفر نمونه در سطح ملی تقدیر و تجلیل به عمل آمد. تعداد رشته ها و سهم هر زیربخش اجرایی در سال 1395 شامل:  21 نفر در حوزه زراعت، 21 نفر در حوزه باغبانی، 12 نفر در امور تولیدات دامی و عشایری، 5 نفر در حوزه شیلات و آبزیان، 10 نفر در حوزه ترویج و آموزش کشاورزی، 10 نفر در حوزه آب، خاک و صنایع کشاورزی، 10 نفر در حوزه تشکل های بخش کشاورزی، 11 نفر در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری، 2 نفر در امور اراضی، 2 نفر از موسسه های پژوهشی برتر، 11 نفر پژوهشگران و فناوران برتر و 3 نفر در حوزه شرکت های دانش بنیان برتر بوده است.

          در ابتدای مراسم دکتر اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان خیرمقدم به مدعوان ، کشاورزان و نمونه های ملی، فناوران و صاحبان دانش در بخش کشاورزی، اظهارداشت: امسال  افتخار برگزاری اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران در کنار سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی بعهده ما گذارده شده است. در برگزاری این مراسم همه دلسوزان بخش کشاورزی به کمک ما آمدند تا بتوانیم از دست اندرکاران این حوزه  آنچنان که شایسته است تقدیر نماییم. وی از کلیه همکاران ستاد برگزاری مراسم، شامل فرهنگستان علوم ، صداو سیما، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت تحقیقات، علوم و فناوری که در ستاد برگزاری مراسم با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات کشاورزی همکاری داشته اند قدردانی کرده و ابراز امیدواری کرد چنانجه برگزاری اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران با کمی و کاستی توام بوده در آینده همکاران بتوانند آن را پررونق تر از گذشته ادامه دهند همچنین  در کنار تقدیر از کشاورزان از تمامی کسانی که در بخش سرمایه گذاری، بازار و علم و فناوری در حال خدمتگزاری به بخش کشاورزی هستند نیز تقدیر شایسته صورت گیرد. رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی شاخص انتخاب تولیدکننده و بهره بردار نمونه را علاوه بر تولید در واحد هکتار، بهره وری در واحد هکتار و استفاده بهینه از نهاده ها و به کارگیری بهینه از آب و خاک و مهمتر از آن کیفیت محصول و استفاده از روشهای نوین کشاورزی و کمک به انتقال تجربه به سایر بهره برداران را از عوامل مهم در این فرآیند یاد کرد.

وی بهره برداران نمونه را حامیان بخش کشاورزی دانست و افزود: آغاز رقابت برای انتخاب نمونه ها از روستا و ده، دهستان و شهرستان آغاز شد و کسانی که با رعایت پنج شرط حائز بیشترین امتیاز بودند از بین 1000 نفر در سطوح مختلف انتخاب شدند. دکتر زند اظهار کرد: امسال بخش دیگر شامل انتخاب فناوران، پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان برتر و افراد موثر در سرمایه و بازار در بخش کشاورزی به انتخاب نمونه های ملی افزوده شده است.

        سپس آیت ا.. عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به مبارکی چنین جلساتی و با بیان حدیثی از رسول گرامی اسلام (ص)، کار کشاورزی را از بین سایر حرف و کارهای انسان برتر عنوان داشت. وی سفارشات مکرری که در کتاب آسمانی قرآن آمده و سنت  پیامبرگرامی اسلام آمده را  نشان دهنده ارزش کار کشاورزی دانست و اینکه کشاورزان و بهره برداران تا چه اندازه در پیشگاه پروردگار با آبرو بوده و باید در نزد مردم نیز احترام خاصی داشته باشند فعالیت کشاورزان را قابل تقدیردانست .

مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی درجمع کشاورزان نمونه با بیان اینکه ما می توانیم از اعتماد به نفسی که در نمونه های بخش کشاورزی وجود دارد درسهای مدیریتی بگیریم موفقیت آنان را برآمده از فراگیری و آموزش و آشنایی با اصول فنی و مهندسی و بکارگیری توصیه های فنی برشمرد. مهندس حجتی با تاکید بر اینکه ما هم می توانیم اراده و مشیت الهی را در کنار اعتماد به نفس در کار و تلاش خود محقق سازیم کشاورزان  نمونه را با توجه به داشتن اعتماد به نفس سمبل  کوشش و راهنمای خوبی برای جامعه و کشور تاکیدکرده و یادآورشد: امیدوارم با معرفی این افراد از طریق صدا و سیما و شبکه رسانه ای بتوانیم در معرفی هرچه بیشتر این نمونه ها اطلاع رسانی نماییم. وزیرجهادکشاورزی افزایش تولید محصولات کشاورزی و اقدامات انجام شده در حوزه آب و خاک را باعث افزایش شش درصدی بهره‌وری در مزرعه دانست و با اشاره به اینکه بازار و زنجیره تولید در محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره های مردم رها شده و گمشده بخش کشاورزی است خواستار ساماندهی این بخش شدو اظهارداشت: علیرغم محدودیت‌های موجود در حوزه منابع آب و خاک با مصرف آب کمتر تولید بیشتری داشته ایم و میزان بهره‌وری از ۳۸ درصد به ۴۴ درصد افزایش یافته است که این مسئله سبب شده سالانه حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شود . وی افزود: اگر سالانه حدود ۸۰۰ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف شود، افزایش یک درصدی بهره‌وری در این حوزه نشان‌دهنده صرفه‌جویی ۸۰۰ میلیون مترمکعبی آب در هر سال است و افزایش بهره‌وری شش درصدی آب حدود چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در بخش کشاورزی را به همراه داشته است که امیدواریم در سال‌های آینده نیز به کمک تولیدکنندگان برتر ادامه داشته باشد .

مهندس حجتی تصریح کرد: برخی مدیران که بعضا از دوستان من نیز بودند، طی هفت - هشت ساله دولت گذشته به بازار محصولات کشاورزی ورود پیدا کرده‌اند که متاسفانه موفق نبودند اما از مزرعه تا سفره در چارچوب زنجیره با مشارکت تولیدکننده و حمایت دولت باید به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی بخش کشاورزی دیده شود و همه مسئولان به آن توجه کنند، چرا که بهترین شیوه ساماندهی محصولات کشاورزی همین روش است و بدترین آن خرید تضمینی آن از سوی دولت است . وی اظهار کرد: اگر تولیدکنندگان نمونه کشاورزی را نسبت به متوسط تولید انواع محصولات کشاورزی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که چندین برابر این متوسط تولید صورت گرفته است که به عنوان مثال می‌توان به افزایش سه برابری تولید گندم آبی، افزایش هفت تا ۱۰ برابری محصولات باغی و افزایش ۲.۵ برابری ذرت دانه‌ای از سوی کشاورزان نمونه، نسبت به متوسط تولید ملی اشاره کرد .

          مهندس حجتی اعلام کرد: مشخص نیست چرا عده‌ای به محض افزایش تولید یک محصولی مانند گندم که با آب کمتر صورت گرفته است، مدعی می‌شوند که آب بیشتری مصرف شده و منابع آبی از دست رفته است در حالی که در گذشته همان کشاورز با آب بیشتر تولید کمتری انجام می‌داد .وی همچنین یکی دیگر از عوامل صرفه‌جویی در مصرف آب را بسته شدن حلقه‌های چاه غیرمجاز از سوی وزارت نیرو طی سال‌های گذشته دانست و گفت: طی سال گذشته بر اساس اعلام وزارت نیرو ۱۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که این خود عاملی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی به شمار می‌رود و امسال نیز بر اساس آخرین آمار موجود ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز دیگر مسدود شده است. همچنین ۲۰ درصد صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی به دلیل استفاده از بذر کیفی و ۳۵ درصد صرفه‌جویی در زمینه تولید محصولات سبزی و صیفی صورت گرفته چرا که کشت بذری آن را به کشت نشائی تبدیل کرده‌ایم .

        مهندس کشاورز معاون وزیر در امور زراعت با اشاره به فرصت گرانبهایی که در کشاورزی وجود دارد، بیان داشت: ما نیازمند نگرشهای جدیدهستیم . در اولین گام مدیریت اب کشور از اهمیت برخوردار است و هیچکس جز خانواده کشاورزی نمی تواند این امر را مدیریت کند. وی با اشاره به مصرف سه برابری بارندگی در سایر کشورها و مصرف بیشترین سهم آب در بخش کشاورزی اظهار داشت: این از خصوصیت کشاورزی و نه از نقطه ضعف آن است که بیشترین مصرف آب را در هر کشور به خود اختصاص می دهد و ضروری است سیاستمداران و مدیران در بخش کشاورزی به این موضوع دقت زیادی داشته باشند. دومین چالش بخش کشاورزی بهره وری و قیمت تمام شده محصول می باشد کوتاهی در این مقوله باعث ورود کالای قاچاق و چالش در امر کشاورزی می باشد که باید توجه شود.  سومین نکته شاخص پایداری است که ما با رفتار گذشته خود ناپایداری در تولید را تشدید کرده ایم که لازم است با نسخه فنی درست و عالمانه و صبر و تحمل رفتارهای زراعی و مدیریت بهره وری را با شاخص پایداری نزدیک نماییم. پس تولید محصول در مقطع کوتاه مدت و با هر قیمت تمام شده ، امر مطلوبی نخواهد بود. مسئولان کمک کنند کشاورزان نسخه پایدارتری داشته باشند و با شاخص بهبود کیفیت خاک، افزایش مواد عالی در خاک، انجام عملیات مناسب خاک، ترکیب گیاهی به موازات تقویت خاک ، کشاورزی را تقویت نمایند.

        پس از آن با حضور وزیرجهاد کشاورزی و معاونان وی از 118 نفر از برترین های بخش کشاورزی با اهداء لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد و از یک جلد کتاب با نام "زراعت کم آب، راهبردها و کاربردها" تالیف مشترک دکتر علیرضا کوچکی و دکتر محمود خواجه حسینی رونمایی شد.

روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

     
     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     
     

نمایش تعداد بازدیدها : 577

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0