يکشنبه, 1 ارديبهشت 1398
عنوان : در شورای تحقیقات كشاورزی بر ضرورت ارائه راهكارهای پیشگیری و كاهش مخاطرات سیل در مناطق سیل خیز كشور توسط  پژوهشكده ها و موسسه های تحقیقاتی تابعه سازمان تاكید شد
کد خبر : ۱۰۷۵۱۷
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ 
ساعت : ۱۲:۲۶:۲۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در شورای تحقیقات کشاورزی بر ضرورت ارائه راهکارهای پیشگیری و کاهش مخاطرات سیل در مناطق سیل خیز کشور توسط  پژوهشکده ها و موسسه های تحقیقاتی تابعه سازمان تاکید شد
 

شورای تحقیقات کشاورزی با حضور دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر غلامحسین طهماسبی قائم مقام سازمان، دکتر رسول زارع معاون پژوهش و فناوری، دکتر کامبیز بازرگان معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی، دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر علی اکبر مویدی معاون ترویج و آموزش و رئیسان موسسه های تحقیقاتی یکشنبه 25 فروردین سال جاری در سالن اندیشه برگزار شد. در این جلسه با توجه به وقوع سیل مخرب در استان های کشور در ماه جاری، رئیسان پژوهشکده و موسسه های تحقیقاتی مرتبط با این موضوع در مجموعه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی  به طور ویژه بر روی راهکارهای پیشگیری از وقوع سیل و  کاهش مخاطرات آن در مناطق سیل خیز کشور  به بحث و تبادل نظر پرداختند. 
دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان با اشاره به ضرورت حمایت همه جانبه از آسیب دیدگان حادثه سیل، کمک به سیل زدگان را از  مطالبات اکید مقام عالی وزارت جهادکشاورزی برشمرد که در این راستا هر یک از معاونت های وزارت جهادکشاورزی مکلف شده اند به سهم خود در کاستن آلام و خسارت های ناشی از سیل به ویژه در بخش کشاورزی ایفای نقش کنند. رئیس سازمان، اختصاص یافتن موضوع  این جلسه از شورای تحقیقات کشاورزی را به "تحلیل و  ارائه راهکارهای پیشگیری از وقوع سیل و کاهش مخاطرات آن"  در اتخاذ رویکرد مناسب در تصمیم گیری های کلان  حائز اهمیت دانست و بر ضرورت معرفی و گردآوری پتانسیل و توانمندی های فنی  مراکز و موسسه های تحقیقاتی مجموعه سازمان که به طور مستقیم و غیر مستقیم با موضوع سیل و راهکارهای پیشگیری از آن مرتبط هستند، تاکید کرد.
دکتر خاوازی هم چنین با ابراز همدردی با کشاورزان و آسیب دیدگان حادثه سیل اخیر در کشور ، از تامین بذر مادری مورد نیاز مناطق سیل زده خبر داد و آمادگی این سازمان را برای جلوگیری از شیوع آفات و بیماری های گیاهی و دامی در این مناطق اعلام داشت.
وی هم چنین با بیان این مطلب که ضرورت دارد سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان بازوی توانمند تحقیقات در مجموعه وزارت جهادکشاورزی در موضوع سیل اخیر به صورت اثربخش وارد عمل شود، تهیه اطلاعات پایه ای برای تصمیم سازی در سطح کلان و تدوین برنامه جامع گیاهان تنش دیده را خواستار شد. 
دکتر نیک کامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با ارائه مطلبی پیرامون توانمندی های این پژوهشکده در ارائه راهکارهای پیشگیری از وقوع سیل،  از تشکیل کارگروهی ویژه سیل در سه بخش تخصصی مجزا در زمینه سیل، آبخوان ، زمین لغزش و رسوب  خبر داد.  
وی خسارت  به خاک را علاوه بر خسارت به  منازل مسکونی، مهم ترین خسارت ناشی از سیل دانست و بیان داشت که سیل اخیر با خسارت به منابع موجود در حوضه های آبخیز ،  فرسایش خاکی معادل  1/2 میلیارد مترمکعب را به دنبال داشته است که این خسارت ناشی از فرسایش خاک در ارائه آمار خسارات ناشی از سیل محاسبه نمی شود و مغفول می ماند. 

دکتر نیک کامی  با اشاره به علت وقوع سیل آن را ناشی از بارش های شدید ، تخریب منابع خاک و پوشش گیاهی حوضه آبخیز برشمرد و خاطر  نشان ساخت سیلاب زمانی روی می دهد که خاک و گیاهان نتوانند بارش را جذب نموده و در نتیجه کانال طبیعی رودخانه کشش گذردهی رواناب ایجاد شده را نداشته باشد.
وی با اشاره به اطلس حوزه آبخیز کشور ( اطلس سیل ) آن را دستاورد ارزشمند محققان پژوهشکده حفاطت  خاک و آبخیزداری برشمرد که با هدف کاهشخسارات سیل و تلفات جانی ناشی از آن تهیه شده است.

رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با ارائه طرحی موسوم به " مدیریت یکپارچه حوضه های آبخیز" لزوم یکپارچگی در کلیه بخش های های مرتبط با مدیریت سیل در وزارت جهادکشاورزی و پرهیز از بخشی نگری را خواستار شد و بر اتخاذ رویکرد عالمانه و جامع نگری در  پیشگیری از وقوع سیلاب تاکید کرد. 

دکتر جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به تغییر اقلیم در کمربند خشکی کره زمین، عمده ترین علت وقوع سیل اخیر در کشور را کاهش ظرفیت سیل خیز اکوسیستم برشمرد که  طی سال های خشکی ، به مرور زمان و با خطاهای راهبردی از جمله توسعه پروژه های عمرانی، کاهش عدم تعادل دام –مرتع، دستکاری در آبگیرها و تغییر کاربری اراضی در عرصه های طبیعی کشور ، توان نگه داری آب در رویشگاه های طبیعی کاهش یافته است.       
وی  با اشاره به روش های تکنیکی کنترل سیلاب از جمله وجود سدها در بالادست، راهبرد محوری در کنترل سیلاب را در مقیاس سرزمینی با رویکرد اکوسیستمی در کنترل فرسایش و جذب رطوبت سودمند دانست. وی با برشمردن روش های آبخیزداری در کنترل سیلاب ، رویکرد حفاظت از رویشگاه ها و جلوگیری از فرسایش خاک را دراین زمینه، پایدارتر، کارآمد تر و کم هزینه تر دانست.
در بخش دیگری از این جلسه رئیسان مراکز تحقیقاتی استان های سیل زده از جمله گلستان، لرستان و خوزستان با ارائه گزارشی از وضعیت مناطق سیل زده و خسارت های برجای مانده، ضمن تحلیل علت های وقوع سیل در زمینه راهکارهای پیشگیری به بحث و تبادل نظر پرداختند. 
این جلسه از شورای تحقیقات با ارائه پیشنهادات فنی از سوی رئیسان  موسسه های تحقیقاتی از جمله فنی و مهندسی کشاورزی، ثبت  و گواهی بذر و نهال، تحقیقات دیم کشاورزی، شیلات، پنبه، اصلاح و تهیه نهال و بذر ادامه یافت.
 در بخش دیگر از این جلسه، موضوع سیل و راهکارهای فنی پیشگیری از وقوع آن، با ارائه مطالبی از سوی مدعوان ویژه این جلسه آقایان دکتر سلاجقه، دکتر صادقی و دکتر فرهودی اعضای برجسته هیأت علمی دانشگاه های کشور ، پیرامون موضوع " مطالعات کنترل سیلاب و اقدامات لازم در بخش کشاورزی" در همفکری با سایر مراکز دانشگاهی و علمی  به بحث و تبادل نظر پرداختند.


روابط عمومی سازمان تحقیات آموزش و ترویج کشاورزی 


 


نمایش تعداد بازدیدها : 810

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0